Poradnik6 minuty

3 proste sposoby na pobudzenie rozmowy na pierwszej randce

3 proste sposoby na pobudzenie rozmowy na pierwszej randce

Kate Taylor, nasza ekspertka w dziedzinie randkowania, dzieli się prostymi technikami, które spowodują, że na randce nigdy nie zabraknie Ci słów.

Czy zdarza Ci się, że czasami na randce nie wiesz, co powiedzieć? Nie tylko Tobie. Z naszego ostatniego badania wynika, że choć 85% singli i singielek w wieku 50+ umawiających się na randki online bez problemu komunikuje się przez wiadomości i SMS-y, zaledwie 36% komfortowo czuje się podczas prawdziwej rozmowy na randce.

Dlaczego nie wiemy, co powiedzieć

Przyczyny tego problemu są różnorodne. Możliwe, że poznawanie kogoś nowego powoduje u Ciebie stres lub nieśmiałość. Albo obawiasz się, że powiesz coś nieodpowiedniego. W przypadku panów jest to dodatkowo uzasadnione naukowo: badania wykazały, że podczas rozmowy z kimś, kto im się podoba, mężczyźni tymczasowo tracą zdolność myślenia. Jedno jest jednak pewne – to nie jest kwestia Twojego wieku. Z naszego badania wynika, że osoby młodsze czują się podczas rozmów na żywo mniej pewnie niż osoby dojrzałe.

Żeby Ci pomóc, prezentujemy trzy proste techniki, które pomogą Ci podtrzymać rozmowę na pierwszej randce. Przećwicz je w codziennych sytuacjach, a następnie wykorzystaj, żeby zabłysnąć na randce.

1. Zadawaj pytania otwarte

Dotarłaś tu bez problemu? Tak? Super. Czy masz jakieś plany wakacyjne? Nie? Aha. Czy zauważyliście kiedyś, że czasami rozmowa przypomina nieco orkę na ugorze? No właśnie! Zobaczmy zatem, jak możemy łatwo temu zaradzić.

Dziennikarze i osoby często przeprowadzające wywiady szybko uczą się, żeby nie zadawać pytań, na które można odpowiedzieć w kilku słowach. Zamiast tego zadają pytania otwarte, które z zasady skłaniają do dłuższej wypowiedzi. Odpowiedź na te pytania zazwyczaj sprawia rozmówcy więcej przyjemności, dlatego też urywany wywiad szybko przekształca się w płynną wymianę zdań.

Dlaczego pytania otwarte działają

Pytanie typu „Jak Ci minął dzień” raczej nie stanowi wstępu do długiej, angażującej rozmowy. Zamiast tego postaw na bardziej otwarty wariant: „Co w dzisiejszym dniu podobało Ci się najbardziej?” – to zachęca drugą osobę do wypowiedzi, ale nie sprawia wrażenia, że jest na przesłuchaniu.

Proste pytanie pokroju „Lubisz swoją pracę?” zamień na znacznie bardziej interesujące: „Czy zawsze chciałeś pracować w tej branży?”, a dowiesz się mnóstwo ciekawych rzeczy o życiu drugiej osoby oraz jej drodze do obecnej pracy.

W ramach eksperymentu naukowego przećwiczyłam tę technikę podczas kolacji z moimi nastoletnimi dziećmi. Zamiast pytać ich „Jak było w szkole?” (co zawsze skutkuje jednosylabowym odburknięciem, wzruszeniem ramion i przewróceniem oczami), zapytałam: „Opowiedz mi o czymś, co cię dziś bardzo rozśmieszyło”. W ich oczach pojawił się blask i zaczęliśmy opowiadać sobie, co najśmieszniejszego nam się dziś wydarzyło.

Dobre pytania otwarte na randki

Ćwicz zadawanie ludziom pytań otwartych, aż stworzysz sobie repertuar, który zachęca do zabawnych i różnorodnych odpowiedzi. Przykłady:

  • Jaka jest najlepsza porada, której ktoś ci udzielił?
  • Jaka jest twoja najmniej przydatna lub praktyczna umiejętność?
  • Jaką najbardziej znaną osobę poznałeś(-aś)?
  • Jaka scena z filmu lub książki zawsze wywołuje u ciebie łzy?
  • Co ostatnio rozśmieszyło cię tak, że aż cię brzuch rozbolał ze śmiechu?
  • Jaka jest najciekawsza rzecz, jakiej dowiedziałeś(-aś) się w tym tygodniu?

2. Trzymaj się lekkich tematów

W ostatnim badaniu pytaliśmy też randkowiczów, na jakie tematy lubią rozmawiać na pierwszych randkach.

Najczęściej powtarzały się tematy proste, neutralne.

Najlepsze i najgorsze tematy rozmów

79% osób 50+ lubi rozmawiać o swoich hobby i zainteresowaniach. 65% lub rozmawiać o pracy, a 64% chętnie opowiada o rodzinie.

Najbardziej zniechęcające są tematy „poważniejsze”. 82% randkujących singli 50+ nie lubi rozmawiać o pieniądzach, 76% nie chce wspominać poprzednich partnerów, a 75% niechętnie odnosi się do rozmów o seksie.

Powstrzymaj się od wyznań

Jeśli podczas pierwszych randkowych rozmów lubisz iść na całość w kwestii tematów i wyznań, spróbuj się nieco powstrzymać. Choć pełna szczerość ma swoje miejsce w związku, nie powinna ona jednak pojawiać się na Twoim profilu, w pierwszych wiadomościach ani na pierwszych trzech randkach.

Dlaczego warto darować sobie pełną szczerość

Gdy ujawniasz zbyt intymne informacje na swój temat na samym początku znajomości, łatwo zniechęcić kogoś do siebie. Pamiętaj, że nowa osoba Cię nie zna, więc wszystko, co mówisz, ma większe znaczenie niż w innych przypadkach.

Załóżmy, że w tym miesiącu jest ciężko z pieniędzmi. Twój najbliższy przyjaciel nie będzie Cię na tej podstawie oceniał. Zna Cię długo, pamięta czasy i dobre, i te gorsze, więc będzie się co najwyżej martwił o Ciebie i liczył, że wszystko będzie OK. Natomiast nowo poznana osoba na randce ma inną perspektywę. Dlatego też może się zastanawiać, czy za dużo wydajesz, nie kontrolujesz wydatków czy też prosisz o pożyczkę.

Żeby uniknąć pozostawiania po sobie słabego wrażenia, na początku przygody z nową osobą trzymaj się neutralnych, lekkich tematów. A gdy już poznacie się nieco lepiej, możesz uchylić rąbka tajemnicy i podzielić się swoimi sekretami.

Sztuka dyskrecji

Jeśli masz tendencję do ujawniania osobistych informacji na samym początku, warto poświęcić trochę czasu, żeby nauczyć się trzymać tematów lekkich i niezobowiązujących. Dlatego też, gdy rozmawiasz ze współpracownikami lub znajomymi, przećwicz utrzymywanie rozmowy na neutralnych tematach, takich jak wyjazdy, spotkania towarzyskie, hobby, filmy i książki. Następnie rób to samo podczas randek.

3. Wykazuj szczere zainteresowanie

W książce Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi Dale Carnegie pisze: „Zdobędziesz więcej przyjaciół w dwa miesiące, gdy szczerze zainteresujesz się innymi ludźmi, niż w dwa lata, gdy będziesz próbować zainteresować innych sobą”.

Gdy ktoś nam się podoba, w naturalny sposób chcemy tej osobie zaimponować. Intensywnie szukamy interesującej informacji o sobie, a następnie staramy się nakierować rozmowę na dany temat. Albo kurczowo chwytamy się rzeczy, które nas rzekomo łączą, co powoduje, że bez zastanowienia mówimy banały typu: „Ja też wdycham i wydycham powietrze! Co za niesamowity zbieg okoliczności!”.

Zapewne nie mówisz cały czas tylko o sobie, ale zastanów się, kiedy ostatnio zdarzyło Ci się naprawdę słuchać tego, co mówi druga osoba? Bez planowania opowiedzenia podobnej anegdoty lub zastanawiania się, co ta osoba tak naprawdę myśli, a nawet pospieszania jej w myślach.

Jak zostać lepszym słuchaczem

Po pierwsze, zacznij ćwiczyć – już dziś. Pozwól komuś mówić i skup się na słowach tej osoby. Od razu zauważysz rzeczy, które dotąd Ci umykały – nietypowy dobór słów lub tematy, które powodują błysk w oku. Gdy to odnotujesz – słuchaj! – bo to są rzeczy, które są dla rozmówcy lub rozmówczyni ważne i ciekawe.

Uważne słuchanie znacznie ułatwia też podtrzymywanie rozmowy. Zamiast planować zabawną ripostę, możesz po prostu dopytać o coś, co ta osoba powiedziała, „Mówiłaś, że w dzieciństwie wychodziłaś na pole, czy to znaczy, że pochodzisz z Krakowa?”. „Naprawdę nie możesz doczekać się castingu. Czy od zawsze chciałaś być aktorką?”. Rzadko kto oprze się urokowi tak uważnego słuchania.

Zarejestruj się dziś i przećwicz nowe umiejętności prowadzenia rozmów. Zapoznaj się z dodatkowymi poradami dotyczącymi randkowania na różne tematy, od oznak gotowości na nowy związek po czego oczekiwać od randek po pięćdziesiątce.

Portal randkowy dla podobnie myślących singli!
Znajdź singli o podobnych zainteresowaniach
Zarejestruj się bezpłatnie